don_katalan: (Default)
[personal profile] don_katalan
Алі Татар-заде
Різдво та інші сімейні свята - це подолання травми. І хоча суспільство все більш атомизується і відповідно травми все більше індивидуальні, - все це вірно, але - колективні травми також нікуди не зникають.
Західний світ зазнав не менше горя і лиха, ніж ми. На Різдво теж збираються колом і що ж вони переповідають? Все як в Україні, а ще - історії дивного спасіння. Звісно, слово найперше старшому поколінню.
Якщо хочете аналогії, уявіть що за різдвяним столом - байдуже яким то стилем - стара бабуся розповідає, як вона врятувалась чи радше її врятували: від Голодомору, від нацистів, від комуністів, махновців, чекистів і таке инше.
Нам це здається дивним?
Не хочемо псувати настрій?
Травми живуть в тіні нашої свідомості.
Сам я не психіатр, але це здається вже в них аксіома: непроговорена біль, травма яку переказують лише в травматичних же обставинах - тобто без настрою і з неохотою - буде жити далі, жерти, переживе може і свою жертву, свого носія.
В євреїв епохи Ідиш було гучне і трохи ідіотське свято Пуримшпіль, в ході якого всі включно зі старими жінками напивалися в усмерть. Але перед тим в родині пригадували власний сімейний "пурим" - спасіння когось конкретного, тати, дядюшки, бабусі від якогось чергового погрому, арешту і страти.
В кримських караїмів був аналогічний звичай - Ага-Думпа, і розмови точились переважно на тему, як влада, сказав би Сковорода, "ловила та не спіймала".
Для колективних травм другим полюсом (перший - це скорб і ненависть, помста та гнів, обіцянка ніколи більше не повернутись спиною) - так от другим потрібен світлий казковий елемент, чудісне спасіння.
Саме під таким кутом варто дивитись українцям й кримцям на епоху що минає. Як щіра скорбота у дні жалоби, такою ж щірою має бути радість від спасіння, вціління, виживання.
Бо кожний хто вижив у страшній катастрофі - щасливчик, але не кожний це розуміє.
Підсвідома провина перед тими, хто загинув, неприродний але реальний стид що ти живеш ніби замість них - тих хто пав, кого не зміг захистити - це головна складова зажиму емоцій та фіксації на негативі.
Але гнів треба присвячувати ворогу, а не собі. Собі варто нагадувати: "Ти не погана людина, ти людина з якою сталось погане".
Я не є духовним лідером і навряд чи розвину цю думку краще, ніж вже тут виклав.
Однак буду радий, якщо українська церква, діячи інших вір і сповідань звернуть на це увагу.
Наповнять її змістом і формою, якої бракує пораненим душам.
Адже ми на війні.
І вже не лише наші дідусі, але ми самі, наші родичі й друзі, кохані та близькі - лежать з ворожими кулями, гніють в тюрмах і мучаються в полоні.
А поруч ті, хто врятувались чи просто вціліли.
І свято врятування потрібне як загальнонаціональна терапія.
(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

If you are unable to use this captcha for any reason, please contact us by email at [email protected]

Profile

don_katalan: (Default)
don_katalan

May 2025

S M T W T F S
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 293031

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 29th, 2025 07:07 am
Powered by Dreamwidth Studios
OSZAR »